Eșecul cu Randers a consfințit eliminarea din Europa a campioanei României. CFR-ul mai are un meci de disputat, dar deja nu mai are șanse la primăvara europeană. Este un sezon slab dezamăgitor pentru trupa din Gruia. La începutul lui se făceau planuri pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor, sau măcar Europa League. Și acum, echipa lui Dan Petrescu nu trece nici măcar de grupele Conference League.
A fost o prestație dezamăgitoare a campionilor, care au pierdut 4 din cele 5 meciuri de până acum. De aceea, ar putea urma schimbări mari, mai ales la nivel de lot de jucători. Clujenii nu își mai permit să se bazeze pe o parte din fotbaliștii aduși special pentru un parcurs european lung. Antrenorul Dan Petrescu are și el partea lui de vină.
Dan Petrescu n-a mai fost magicianul care să ducă CFR-ul în primăvara euroepană. Adus special pentru a schimba jocul echipei, în cupele europene, Petrescu a dezamăgit în acest sezon. Echipa a jucat mai slab decât în aprtidele în care era condusă de Șumudică. Asta deși CFR-ul a avut o grupă accesibilă, din care se aștepta să se califice. Dar, de data aceasta, tacticile negative promovate de PEtrescu nu au mai funcționat.
Ăsta este fotbalul românesc, de ce să ne ascundem. Asta este realitatea, victoria danezilor a fost meritată, nu este nimic de comentat. În plus ei provin dintr-un fotbal care promovează jocul de atac, spectaculos, pe goluri. Antrenorii defensivi și tacticile lor nu mai sunt la modă, în ziua de azi. Randers pe asta se bazează, chiar dacă pierde, suporterii au ce vedea. Dar uite că au și rezultate, a explciat Daniel Pancu, în studioul Digisport
Noi suntem în acest moment o echipă care joacă pragmatic. Nu facem spectacol, știm acest lucru. Sperăm ca în vara să îmbunătățim acest aspect. Vom face o reorganizare, a comentat și președintele clubului, Cristi Balaj
CFR Cluj se baza pe sume mai importante din Europa, în acest sezon. Din păcate acest lucru nu s-a întîmplat, iar oficialii din Gruia vor trebui să ia măsuri. Cristi Balaj anunță deja o schimbare în politica clubului, în perioada următoare. Mai ales că situația financiară a campionilor nu este una foarte bună.
Vom vedea ce jucători vor rămâne, ce jucători vor pleca și ce jucători vor veni. Perioada următoare de iarnă și perioada de vară sunt foarte importante pentru echipă. Noi avem deja jucători pe care îi urmărim de o lună de zile. Cu unii suntem în discuții. Rămâne de văzut ce vom decide în cele din urmă, a spus Balaj.