Play-off Cupa României | Dinamo, ultima calificată în grupe. „Câinii” câștigă cu Viitorul Târgu Jiu. Toate rezultatele

Play-off Cupa României | Dinamo, ultima calificată în grupe. „Câinii” câștigă cu Viitorul Târgu Jiu. Toate rezultatele

Dinamo este ultima echipă calificată în grupele Cupei României. Echipa lui Ovidiu Burcă a trecut de Viitorul Târgu Jiu, 1-0, în playoff-ul competiției. „Câinii” le vor însoți în grupe pe vechile rivale Rapid, Petrolul și FC U Craiova, dar și pe Dumbrăvița sau CSM Alexandria, între altele. Și „frații” de la U Cluj vor fi în faza următoare a competiției, după ce au trecut de Concordia Chiajna.

Echipelor calificate în urma play-off-ului li se vor alătura primele opt formaţii din sezonul trecut de Liga 1. Astfel, CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, Farul, FC Argeş, Voluntari, Sepsi și Botoşani vor intra în competiţie din faza grupelor.

CSC Dumbrăvița, U Craiova 1948, Gloria Buzău, Chindia Târgoviște, CS Minaur Baia Mare, Oțelul Galați, UTA Arad, CS Mioveni, CS Ocna Mureș, Unirea Slobozia, Petrolul Ploiești, Rapid, Hermannstadt, CSM Alexandria, Universitatea Cluj și Dinamo sun echipele calificate în grupele Cupei.

Tragerea la sorți a grupelor e programată vineri, 30 septembrie, de la ora 12:00, la sediul FRF.


Viitorul Tg. Jiu – Dinamo 0-1 (A. Pop ’34). ECHIPELE DE START:

Dinamo: Oncescu – Moura, Patriche, Giafer, Buleică – G. Larrucea, N. Roșu – Iglesias, Ghezali, A. Pop, Bani
Rezerve: Dujmovc, Bena, Dudea, Roșu, Lazăr, Borcea, Buhăescu, Șerban, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Viitorul Pandurii Târgu-Jiu: Krupenschi – Sîrbu, Core, Stoian, Baican – Brînzan, Rasdan, Micle – Vulpe, Mitrică, Dragu
Rezerve: Geantă, Chelariu, Rogac, Gojda, Toma, Banu, Dulca, Vespe, Dodoi
Antrenor: Florin Stîngă

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești), A1 : Nicușor Marin (Suseni), A2 : Claudiu Șchiopeț (Brașov)
Stadion: Municipal (Tg. Jiu)


Rezultatele din play-off-ul Cupei României:

CSC Dumbrăvița – Poli Iași 1-0, d.l.d.
Ripensia Timișoara – FC U Craiova 0-4
Somii Lipova – Gloria Buzău 2-4 d.p.
CSA Steaua București – Chindia Târgoviște 1-2
Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare 4-5 d.p.

Foresta Suceava – UTA Arad 0-1
Jiul Petroșani – Oțelul Galați 1-1 (2-3 d.l.d)
CSM Reșița – CS Mioveni 0-4
Gloria Bistrița – Unirea Slobozia 0-0 (0-1 d.l.d)
Ocna Mureș – CSM Slatina 3-0
CSC Șelimbăr – Petrolul Ploiești 0-4
CS Afumați – Rapid București 0-3

FC Brașov – FC Hermannstadt 1-1 (1-2 d.l.d)
CSM Alexandria – Cskiszereda Miercurea Ciuc 1-1 (2-1 d.l.d)
Concordia Chiajna – U. Cluj 0-2
ACS Viitorul Tg. Jiu – Dinamo București 0-1


CS Afumați 0-3 Rapid, play-off Cupa României

Final de meci!

Min. 90+1: Drăghia a reținut fără probleme șutul lui Sabin Alexe.

Min. 90: Obretin a respins de sub bară șutul aceluiași Costache.

Min. 85: Din nou Costache! De această dată peste poartă, din poziție bună, după o pasă excelentă primită de la Papeau.

Min. 82: Costache a șutat bine cu piciorul drept în diagonală, iar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Min. 81: Obretin a respins peste poartă lovitura de cap a lui Iacob.

Min. 71: Crepulja șutează mult peste poartă din marginea careului de 16 metri.

Min. 69: Luckassen șutează slab din careu, iar Obretin reține fără probleme.

Min. 62: Pănoiu a șutat pe lângă poartă cu piciorul stâng din poziție bună.

Min. 58: Valentin Costache a lovit bara din dreapta a porții ilfovenilor cu un șut frumos din marginea careului.

Min. 51: Luckassen trimite peste poartă cu o lovitură de cap din poziție foarte bună.

Min. 49: Intervenție spectaculoasă a lui Drăghia la șutul excelent trimis de Stîngă din afara careului.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 38: GOL RAPID! Emmers înscrie cu un șut extrem de bine plasat cu piciorul drept, care s-a dus în plasa laterală.

Min. 18: Obretin reține șutul lui Ciobanu din afara careului.

Min. 17: Ocazie CS Afumați! Beșleagă a șutat puțin pe lângă poartă din afara careului.

Min. 14: GOL RAPID! Papeau a finalizat frumos, cu exteriorul, o fază colectivă care s-a desfășurat în viteză!

Min. 8: GOL RAPID! Șutul trimis de Albu din afara careului este deviat de Luckassen, iar portarul Obretin nu mai poate interveni. 

Min. 5: Replica ilfovenilor! Drăghia a respins acrobatic șutul puternic trimis de Stîngă de la distanță.

Min. 4: Luckassen a reluat cu capul după un corner executat din partea stângă, însă portarul Obretin a respins fără mari probleme.

A început meciul!

Echipele de start:

CS Afumați: Obretin – Ciucur, Robicek, M. Leca, A. Oprea – Zaina, Șt. Stîngă – Beșleagă, Băciuț, Iamandache – Cocoș
Rezerve: Chioveanu, Buliga, Vl. Tudorache, Bg. Matei, Ad. Neacșu, Rz. Avram, T. Nicolae, I. Ionică, S. Alexe
Antrenor: Vasile Neagu

Rapid: Drăghia – Cl. Belu, Dr. Grigore, P. Iacob, Fl. Ștefan – A. Ciobanu, Al. Albu, Emmers – Pănoiu, Luckassen, Papeau
Rezerve: Sandu, Crepulja, Ignat, Costache, Jr. Morais, Dussaut, Despa, Onea, Dugandzic
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Rapid – Giulești
Arbitru: Claudiu Marcu / Asistenți: Erchian Ionus, Marian Carson


Celelalte rezultate ale zilei în Cupa României

Șelimbăr – Petrolul Ploiești 0-4 (Huja, 56′, Velisar 79′, Măzărache 89′, 90+3)

Gloria 2018 Bistrița – Unirea Slobozia 0-0. Unirea Slobozia s-a impus cu 3-2 la loviturile de departajare.

Jiul Petroșani – Oțelul Galați 2-2 (Batehabi, 75′, Istratie 100’/ Bokhashvili 90+1′, 92′). Oțelul Galați s-a impus cu 3-0 la loviturile de departajare.

Foresta Suceava – UTA Arad 0-1 (Raul Șteau 10′)

CSM Reșița – CS Mioveni 0-4 (Krasniqi 24′, 52′, Ene 44′, Burlacu 75′)

Ocna Mureș – CSM Slatina 3-0 (Coman 16′, Ceaca 31′, 62′)


Cupa României, play-off: CSC Șelimbăr – Petrolul Ploiești, de la 18:45 și CS Afumați – Rapid, de la 21:30

Cupa României  Betano se află la prima ediție în noul format, unul care le va împărți pe cele 24 de echipe calificate în faza finală în patru grupe, iar ziua de miercuri vine cu alte 7 meciuri tari, între care CSC Șelimbăr – Petrolul Ploiești și CS Afumați – Rapid.

Marți, 27 septembrie, am aflat primele 5 formații care au depășit cu succes faza play-off-ului și au obținut un loc în grupele Cupei României.

  • CSC Dumbrăvița – Poli Iași 1-0, d.l.d.
  • Ripensia Timișoara – FC U Craiova 0-4
  • Somii Lipova – Gloria Buzău 2-4 d.p.
  • CSA Steaua București – Chindia Târgoviște 1-2
  • Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare 4-5 d.p.

Miercuri, începând cu ora 16:00, urmează alte 7 dueluri din faza play-off-ului:

  • Foresta Suceava – UTA Arad, ora 16:00
  • Jiul Petroșani – Oțelul Galați, ora 16:00
  • CSM Reșița – CS Mioveni, ora 16:30
  • Gloria Bistrița – Unirea Slobozia, ora 16:30
  • Ocna Mureș – CSM Slatina, ora 16:30
  • CSC Șelimbăr – Petrolul Ploiești, ora 18:45
  • CS Afumați – Rapid București, ora 21:30

Toate confruntările vor putea fi urmărite în format LIVE SCORE pe Playsport.ro.

Rapid este peste tot acasă. Giuleștenii vor juca meciul din Cupă cu CS Afumați în fața propriilor suporteri.

Joi au loc ultimele meciuri din play-off

De asemenea, ultimele patru dueluri din faza play-off-ului sunt programate pentru ziua de joi, 29 septembrie:

  • FC Brașov – FC Hermannstadt, de la 16:00
  • CSM Alexandria – Cskiszereda Miercurea Ciuc, de la 16:30
  • Concordia Chiajna – U. Cluj, de la 18:45
  • ACS Viitorul Tg. Jiu – Dinamo București, de la 21:30

Cum arată noul format al Cupei României

Cele 16 formații care se vor califica din play-off-ul Cupei României vor mai găsi în faza grupelor alte 8 echipe, respectiv primele opt clasate ale sezonului trecut de Liga 1.

  • Faza regională: 42 de câștigătoare ale fazelor județene, cu șapte finale.
  • Turul 1: 7 campioane regionale + 69 de echipe din Liga 3 = 76 de echipe
  • Turul 2: 19 formații din Liga 3 + 38 de echipe din Turul 1 + 1 formație din Liga 2 = 58 de echipe.
  • Turul 3: 29 de echipe din Turul 2 + 19 echipe din Liga 2 = 48 de echipe
  • Play-off: 24 de echipe din Turul 3 + 8 echipe din Liga 1 = 32 de echipe
  • Faza grupelor: 16 echipe din play-off + 8 echipe din Liga 1 (locurile 1-8)

Cele 24 de echipe vor fi împărțite în 4 grupe a câte 6 formații, cu cap de capi de serie:

  • Urna 1 (primele 8 echipe din Liga 1),
  • Urna 2 (următoarele 8 echipe în funcție de clasament)
  • Urna 3 (ultimele 8 echipe în funcție de clasament).

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din Urna 1, o echipă din Urna 2 și o echipă din Urna 3, la nivelul fiecărei grupe. Primele două clasate se vor califica în faza sferturilor de finală.

Faza sferturilor de finală: 8 echipe din grupe

  • *Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
  • *Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa D
  • *Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa C
  • *Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A

Faza semifinalelor: 4 formații din ”sferturi”:

  • Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B vs. Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa D
  • Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa C vs. Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A

Finala: 2 formații, venite din ”semifinale”.