FCU Craiova – CS Mioveni : 0 – 0. Remiză albă la Craiova după un meci spectaculos

Bădulescu Silvian / 20.12.2021, 11:41

FCU Craiova și CS Mioveni își dau întâlnire în prima partidă a zilei. Cele două combatante au obținut etapa trecută victorii în campionat. Vecine de clasament, ambele vizează să câștige partida ce se va juca pe stadionul „Ion Oblemenco” pentru a părăsi locurile de baraj.

Min 90 : Iulian Dima fluieră finalul partidei.

Min 87 :  Ocazie uriașă Craiova! Compagno trimite o lovitură de cap periculoasă care lovește bara dreaptă a argeșenilor;

Min 67 : După un corner al craiovenilor, Kovacic trimite o lovitură de cap puternică iar mingea lovește transversala porții lui Ducan;

Min 52 : Oancea trimite un șut puternic din afara careului dar Popa respinge balonul în extremis;

Min 47 : Ocazie imensă pentru CS Mioveni! Coșereanu pătrunde în careul Craiovei și șutează periculos. Mingea lovește bara stângă a porții lui Popa și iese apoi în afara terenului;

Min 46 : A început repriza secundă;

Min 45+2 : Fluier final al primei reprize;

Min 45 : Iacob șutează iar mingea este deviată și trece milimetric pe lângă bara dreaptă a porții craiovene;

Min 29 : Pop intră în careu, șutează spectaculos din întoarcere însă mingea trece mult peste poarta lui CS Mioveni;

Min 22 : Achim centrează periculos în careul argeșenilor dar Ducan reține mingea cu siguranță;

Min 1 : A început partida de la Craiova;

Echipele de start:

FCU Craiova: Popa – Bușu, Diallo, Kovacic, Negru – Achim, Asamoah – Huyghebaert, Sidibe, Pop – Bălan

Rezerve: Mogoșanu, Blidar, Marquet, Ondaan, Albu, Raicea, Miuțescu, Bauza, Compagno

Antrenor: Dan Vasilică

CS Mioveni:  Ducan – Garutti, Scarlatache, Iacob – Șerbănică, Dumitriu, Toma, Oancea – Sanoh, Rusu, Coșereanu

Rezerve: Popescu, Buziuc, Panait, Burnea, Balaur, Rădescu, Veres, Dat, Ciucureanu

Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion: „Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova”, Craiova

Arbitru: Iulian Dima / Asistenți: Mircea Orbuleț, Cosmin Vătămanu

Două victorii consecutive în acest sezon?

FCU Craiova a trecut printr-o perioadă dificilă, fără a simți gustul victoriei. Oltenii au obținut primul succes din luna octombrie chiar etapa trecută. Băieții lui Mititelu au câștigat categoric, în fața celor de la Chindia Târgoviște, scor 3-0. Pe stadionul „Ilie Oană”, Claudiu Bălan a deschis scorul în minutul 45+6 din lovitură de pedeapsă. Baeten a majorat avantajul echipei, pe când Campagno a închis definitiv partida în minutul 87.

3-0 cu Chindia, iar FCU a acumulat 18 puncte, dar tot pe același loc se află, 14. Totuși, diferența față de primul loc retrogradabil, Dinamo, este acum de șase puncte. Mai mult, în această zi de luni, aceștia au șansa să urce peste CS Mioveni, până pe locul 13, dacă își înving vecina de clasament, ba chiar să treacă și peste Gaz Metan Mediaș, părăsind locurile de baraj.

CS Mioveni, pe un trend ascendent?

După cum a declarat și Alexandru Pelici după partida cu Dinamo, echipa stă mai bine acum, în Liga 1, decât anul trecut pe vremea asta în Liga a 2-a. Mioveni a câștigat, dramatic, etapa trecută în fața „câinilor roșii”. Dominând de la un capăt la altul al partidei, aceștia s-au văzut conduși prin golul lui Sorescu, din penalty, la singurul șut pe poartă al dinamoviștilor.

Totuși, finalul partidei avea să fie de infarct pentru orice susținător al echipei din „Ștefan cel Mare”. Cu un avantaj minim pe tabelă în minutul 90+2, alb-roșii au plecat cu mâna goală la București, după ce Sanoh și Rusu au întors soarta partidei în minutele 90+3 și 90+5. 2-1 la final, iar CS Mioveni este pe locul 13, cu 20 de puncte acumulate. Dacă bate astăzi, echipa din județul Argeș poate urca până pe locul 11, pe care se află Chindia acum.

Partida începe la 17:30, pe stadionul „Ion Oblemenco”, între cele două „vecine” de clasament.