Nu este liniște deloc la Barcelona, care ar putea să piardă unul din cei mai talentați jucători ai echipei. Fanii catalanilor nu au un moment de respiro. Asta deși clubul a avut o perioadă foarte bună în această pauzaă competițională. Idolul Xavi a devenit antrenorul formației și a început deja să schimbe lucruri la echipă.
Mai mult, suporterii s-au bucurat și de revenirea altei legende a clubului, de data aceasta în calitate de jucător. Dani Alves tocmai ce a fost prezentat și lumea a reînceput să zâmbească în capitala Cataluniei. Dar pericolul cel mare vine din Anglia.
Chiar dacă l-a pierdut pe Messi și, deocamdată, statutul de superputere în fotbalul european, există și motive de optimism la Barcelona. În acest moment clubul dispune de unii din cei mai talentați tineri jucători din Europa și nu numai. Iar Xavi poate fi antrenorul care să scoată tot ce este mai bun în ei. De altfel acesta își bazează strategia pe „pilonii” Pedri, Ansu Fati și Gavi, care sunt considerați viitorii lideri ai Barcelonei.
Ultimul este, însă, pe lista campioanei Europei, Chelsea. Deși au multe soluții la mijlocul terenului, londonezii urmăresc cu atenție evoluția fotbalistului. Acesta a explodat în acest sezon și a ajuns inclusiv în naționala lui Luis Enrique. Iar catalanii simt pericolul, pentru că tânărul fotbalist are contract până în 2023. Iar clauza de 50 de milioane de euro nu reprezintă nimic pentru miliardarul Roman Abramovich. Thomas Tuchel s-ar bucura de un fotbalist cu un potențial enorm.
Barcelona este disperată să facă rost de bani, dar sigur nu în schimbul unuia din starurile de viitor ale clubului. Șefii clubului vor să scape de fotbaliști precum Coutinho, cu salarii mari și care nu dau randament. De aceea, gruparea lucrează la un nou contract, este o prioritate pentru șefi, dar și pentru Xavi. În noua înțelegere ar fi stipulată clauza de 1 miliard de euro, la fel ca la Pedri și Ansu Fati. Mai ales acum când jucătorul a impresionat și la echipa națională. Chiar durul Luis Enrique a fost surprins nu atât de valoarea mijlocașului de 17 ani, cât de spiritul lui combativ.
Gavi este o bestie, deși era lovit și zicea că vede dublu, vroia să joace în continuare, a declarat Enrique, după victoria Spaniei în Grecia