Spectacol total făcut de Simona Halep în turul doi la Australian Open. Joc fabulos care îi permite să viseze la marele trofeu

Gabriel-Alexandru Ioniță / 20.01.2022, 14:12

Simona Halep a obținut o victorie entuziasmantă în turul doi la Australian Open. Jucătoarea de 30 de ani nu i-a dat nicio șansă braziliencei Beatriz Haddad Maia, pe care a învins-o cu scorul de 6-2, 6-0 la capătul unui meci care a durat doar o oră și 6 minute.

În turul 3 al turneului de la Melbourne, românca se va duela cu muntenegreanca Danka Kovinic, locul 98 în clasamentul WTA, jucătoare care a eliminat-o în turul doi pe Emma Răducanu.

Simona Halep – Haddad Maia 6-2, 6-0

Final de meci! Simona Halep a reușit un nou break și s-a impus la 0 în setul secund.

Simona nu dă greș pe propriul serviciu și se distanțează la 5-0, urmând a returna pentru a câștiga meciul.

Un nou break reușit de Simona Halep, la capătul unui game foarte disputat. 4-0 în setul secund.

Halep își continuă jocul excelent prestat în primul set și se distanțează rapid la 3-0, după ce a întâmpinat unele probleme la serviciu.

Break Simona! Românca va servi pentru 3-0 în setul secund.

Simona câștigă primul game la 0.

A început setul secund!

Simona face al doilea break și își adjudecă primul set într-o manieră entuziasmantă cu scorul de 6-2.

Halep revine pe ruta loviturilor câștigătoare și se distanțează fără mari probleme la 5-2.

Haddad Maia își câștigă pentru prima dată serviciul fără mare dificultate. 4-2 Halep.

Simona Halep revine rapid și își adjudecă game-ul la 0 grație unui joc de excepție de pe linia de fund a terenului. 4-1 în primul set.

Simona ratează două mingi de break și pierde cel mai echilibrat game de până acum. 3-1

Halep își adjudecă al treilea game la 15 și se distanțează în primul set.

Simona fructifică a doua minge de break și se distanțează, urmând a servi pentru 3-0 în primul set.

Halep își adjudecă primul game al meciului fără mari emoții. 1-0 în primul set.

A început meciul!

UPDATE. Meciul Simonei Halep va întârzia. Partida dintre Kyrgios și Medvedev e în plină desfășurare. Modul în care s-au făcut programările a provocat un scandal uriaș.

Simona Halep, locul 15 în clasamentul WTA, se duelează cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 în lume, în turul doi la Australian Open. Partida dintre cele două va fi ultima a zilei la Melbourne și se va juca pe arena centrală Rod Laver de la ora 12:00, ora României. Meciul va putea fi urmărit în format live text pe playsport.ro.

Înaintea acestui duel se va disputa meciul masculin dintre Nick Kyrgios și Daniil Medvedev. Calculele hârtiei o dau favorită certă pe Simona Halep, care a înregistrat de-a lungul carierei mai multe rezultate semnificative la Australian Open.

Simona Halep se duelează pentru a doua oară în carieră cu Beatriz Haddad Maia

În 2018, jucătoarea de 30 de ani a ajuns până în finală, pe care a pierdut-o în fața danezei Caroline Wozniacki. În schimb, Beatriz Haddad Maia se află pentru prima dată în turul doi la Melbourne.

Ea a trecut cu greu în prima manșă de americanca Katie Volynets, numărul 176 mondial, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, la capătul unui meci ce a durat mai mult de două ore.

Este a doua întâlnire directă între Simona Halep și Haddad Maia. În 2017, cele două s-au duelat la Wimbledon, iar sportiva din România s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3.

Între timp, jucătoarea braziliană în vârstă de 25 de ani s-a confruntat cu unele probleme extra sportive. În 2019, ea a fost suspendată provizoriu după ce a fost pozitivă la un control anti-doping în timpul unui turneu disputat în Croația.

Ce a declarat românca după victoria din primul tur

Rămâne de văzut dacă Simona Halep va reuși să își îmbunătățească jocul, așa cum a declarat că va face după victoria din primul tur contra Magdalenei Frech. Ea s-a arătat nemulțumită de prestația sa în acea partidă, pe care a pus-o pe seama unei stări de nervozitate și de emoție, dat fiind faptul că a fost vorba de primul meci la acest turneu.

Întotdeauna turul întâi e greu. Am fost un pic emoționată, nervoasă, dar am câștigat și asta mă face fericită. Încerc să joc cel mai bun tenis și sper să fiu din ce în ce mai bună în fiecare zi. A fost important pentru mine să joc la Melbourne (n.r.- Summer Set 1), să mă obișnuiesc cu atmosfera și sper să joc ceva mai bine decât atât”, a declarat Halep după meciul din primul tur.

În cazul în care își va ridica nivelul de joc, Halep va avea șanse foarte mari să ajungă minim în semifinalele acestei ediții de Australian Open. La cum arată partea sa de tablou, ea ar fi favorită pe hârtie în fața tuturor adversarelor pe care le-ar întâlni până în penultimul act.

Acolo, dacă se respectă aceste calcule bineînțeles, Halep ar putea da peste Aryna Sabalenka, Angelique Kerber sau Iga Swiatek. Iar în finală există o mare probabilitate ca din partea cealaltă de tablou să ajungă Naomi Osaka, campioana en-titre, Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, sau Barbora Krejcikova.