Ziua și conflictul la Dinamo: Plamen Iliev a anunțat că părăsește echipa! Mircea Rednic l-a exclus deja din lot

Olteanu Ștefan / 17.12.2021, 20:20

Situația de la Dinamo este din ce în ce mai tensionată, iar ultimul care a clacat este goalkeeperul Plamen Iliev (30 de ani). Titular în ultimele 5 dueluri din Liga I, bulgarul a fost deranjat de criticile pe care le-a primit din partea lui Mircea Rednic, la scurt timp după duelul CS Mioveni – Dinamo 2-1.

Plamen Iliev vrea să plece de la Dinamo. Goalkeeperul bulgar a fost exclus din lot de Mircea Rednic

Bulgarul Plamen Iliev a fost scos țap ispășitor după înfrângerea încasată de Dinamo în runda precedentă, scor 1-2 în deplasare cu CS Mioveni. Goalkeeperul de 30 de ani a fost criticat aspru de Mircea Rednic pentru penalty-ul pe care l-a făcut în minutul 90+3, penalty din care Sanoh a marcat golul egalizator.
Se pare că aceste critici l-au scos din minți pe bulgar și, potrivit gsp.ro, acesta i-a răspuns lui Mircea Rednic pe un ton necorespunzător:

A amenințat că pleacă și că nu se mai întoarce la echipă. Era foarte nervos!”, ar fi dezvăluit un jucător din lotul lui Dinamo, care a preferat să rămână anonim, conform sursei citate.

Reacția bulgarului nu a făcut decât să îi aducă o nouă sancțiune. Mircea Rednic l-ar fi exclus din lot pentru duelul cu Farul Constanța din runda viitoare, când între buturi urmează să își facă apariția Mihai Eșanu.

10 meciuri a evoluat Plamen Iliev pentru Dinamo în acest sezon, reușind să termine de două ori fără gol primit. În restul de 8 partie, bulgarul a încasat 19 goluri.
Iliev este al doilea cel mai valoros jucător din lotul lui Dinamo, potrivit Transfermarkt, cu o cotă de un milion de euro.

În carieră, Iliev a mai evoluat pentru Levski Sofia, FC Botoșani, Astra și Ludogorets.

Mircea Rednic: „Și-a bătut joc de munca unei echipe!”

Declarațiile care l-au scos din minți pe portarul bulgar au fost făcute de Mircea Rednic imediat după duelul cu CS Mioveni:

Sunt supărat. Iliev e la a doua greșeală. Și meciul trecut la fel. Sunt reguli clare, care se învață la copii. La experiența lui, nu avea voie să iasă din poartă. Erau jucători care se luptau pentru minge, el nici nu a atins-o. Nu poți să faci greșeli d-astea. Îți bați joc de munca unei echipe. Chiar nu îl înțeleg”, a declarat Rednic.

Dan Capatos îi condamnă pe suporteri pentru golurile primite de Dinamo

Renumitul prezentator TV este fan declarat Dinamo de foarte mulți ani și, până înaintea partidei cu CS Mioveni, a fost chiar și membru cotizant în DDB.
Din 2018 a ajutat Capatos clubul cu bani, însă el s-a retras din proiect după meciul din runda precedentă. Vedeta TV s-a enervat la culme din cauza reacției pe care au avut-o suporterii, care l-au dezbrăcat pe Deian Sorescu.
De asemenea, Dan Capatos a lăsat de înțeles că aceștia au și contribuit direct la răsturnarea scorului de pe tabelă.
Intrat în direct în ultima ediție a emisiunii PlaySport LIVE, Capatos a declarat:

Golurile s-au luat în minutele 94 și 96, în situația în care un suporter a aruncat cu ceva înspre arbitri și meciul a fost prelungit din această cauză. Altfel, cine știe cât era prelungit meciul. Poate se dădeau doar 3 minute și poate smulgeam măcar un egal. Eu văd o vină în mod clar pentru comportamentul suporterilor.
Dacă stai să mergi pe firul logic al faptelor, de ce s-a ținut meciul până în minutul 96? Pentru că s-a oprit. De ce s-a oprit? Din cauza unor gesturi prostești ale unor suporteri”, a spus Capatos, la PlaySport LIVE.

Cornel Dinu a găsit vinovatul! Ce spune despre conflictul dintre Sorescu și fani: „E fix ca la teatru!”.