Pedeapsă pentru Roman Abramovich. Ce ordin a dat Putin în Rusia

Dragos Stefanescu 31.03.2022, 15:51
Pedeapsă pentru Roman Abramovich. Ce ordin a dat Putin în Rusia

Încă de la izbucnirea războiului în Ucraina, Roman Abramovich s-a implicat direct în negocierile pentru restabilirea păcii. Ultima rundă de discuții dintre cele două părți implicate în conflict a avut loc la începutul lunii martie. Oligarhul rus a participat și la aceste negocieri. Ulterior, Abramovich împreună cu ceilalți membri ai delegației Ucrainei au avut simptome de otrăvire. După acest incident, Vladimir Putin a luat o decizie drastică împotriva lui Abramovich. Numele oligarhului rus a fost interzis în media de stat din Rusia.

Roman Abramovich, otrăvit în timpul negocierilor ruso – ucrainene

Roman Abramovich s-a implicat direct în încercările de restabilire a păcii, imediat după izbucnirea războiului în Ucraina. Miliardarul rus a participat la mai multe runde de negocieri ce au avut loc între reprezentanții Rusiei și cei ai Ucrainei.

Ultima rundă de negocieri ruso-ucrainene a avut loc la începutul lunii martie. Abramovich a făcut de mai multe ori naveta între Moscova, Kiev și Istanbul pentru a participa la aceste discuții. În timp ce se afla în capitala Ucrainei, Roman Abramovich dar și alți membri ai delegației ucrainene au prezentat simptome de otrăvire. Mai exact, înroșirea ochilor și exfolierea pielii de pe mâini și față au fost printre simptomele avute de oligarhul rus. Mai mult, acesta și-a pierdut și vederea timp de câteva ore. După ce s-a internat de urgență într-un spital dinTurcia, oligarhul rus dar și ceilalți membri ai delegației ucrainene și-au revenit.

Vladimir Putin a luat o decizie dură împotriva lui Roman Abramovich. Numele oligarhului a fost interzis în media din Rusia

După acest incident, Vladimir Putin a luat o decizie dură împotriva lui Abramovich. Potrivit celor de la Daily Mail, numele oligarhului a fost interzis în media de stat din Rusia. Ksenia Sobchak, o importantă opozantă a liderului de la Kremlin a dezvăluit această informație.

Presei pro-Kremlin i-a fost interzis să menționeze rolul omului de afaceri Roman Abramovich în negocierile dintre Rusia și Ucraina”, a spus Ksenia Sobchak.

Abramovich a fost văzut împreună cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan

La doar 24 de ore de la presupusa otrăvire, RIA (agenția de presă rusă) a publicat imagini cu Roman Abramovich  la Istanbul, alături de președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan. BBC a preluat imaginile și a concluzionat astfel:

Abramovich se prezintă într-o formă bună la negocierile de la Istanbul. Agenţia rusă RIA a publicat, pe canalul de Telegram, imagini cu acesta, care arată bine la discuţii.

Există suspiciuni că patronul lui Chelsea ar fi fost otrăvit la precedenta rundă de negocieri. O sursă apropiată lui Ambramovich a transmis BBC că acesta s-a recuperat şi că este concentrat pe negocierile de încercare a încetării războiului”, au comentat cei de la BBC.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622