Înjurătura selecționerului Canadei după înfrângerea cu Belgia a făcut înconjurul lumii: „Mergem să… Croația!”

Radu Bordei 24.11.2022, 14:58
Înjurătura selecționerului Canadei după înfrângerea cu Belgia a făcut înconjurul lumii: „Mergem să… Croația!”

Înfrângerea cu Belgia a fost considerată nedreaptă de către canadieni. Selecționata nord-americană chiar a dominat partida, și-a creat mult ocazii și a ratat și un penalty. Și belgienii au recunoscut că succesul lor s-a datorat și șansei. Acum Canada a pus gând rău viitoarei adversare.

Înfrângerea cu Belgia nu l-a demoralizat pe selecționerul Canadei. Mesajul războinic transmis jucătorilor

John Herdman a fost dezamăgit de scorul meciului cu Belgia, dar nu și de evoluția echipei lui. La cum a arătat Canada, o calificare nu este imposibilă, chiar dacă a pierdut primul meci. Echipa lui a tras de 21 de ori la poartă, dar doar 3 execuții au fost pe spațiul porții. Lipsa de experiență s-a văzut și Canada a trecut pe lângă o victorie mare. Selecționerul chiar a declarat că acesta a fost obiectivul, deși întâlnea una din marile favorite ale turneului.

Trebuia să avem trei puncte, acesta era scopul. Am vrut să fim pe primul loc după acest meci, dar am greșit. Ama vut multe ocazii și nu le-am concretizat. Știm ce avem de făcut la meciurile următoare, a spus acesta

Herdman este optimist, mai ales că Maroc și Croația doar au remizat, deci grupa este în continuare deschisă. Totul depinde acum de partida viitoare, contra vicecampioanei mondiale.

Le-am zis că merită să fie aici, iar acum vom merge să ‘F’ Croația. Simplu!, a fost mesajul selecționerului, care a evitat, totuși, să folosească termenul obscen în direct

Belgienii, supărați chiar dacă au câștigat primul meci la Campionatul Mondial. „Nu am jucat deloc bine”

Fanii belgieni se consolează cu gândul că echipa lor nu a suferit soarta Argentinei și Germaniei, două nume mari care au suferit un dezastru în primele meciuri. La cum începuse jocul cu Canada, se părea că Belgia va avea aceeași soartă. Canada a sufocat cu un pressing avansat, și-a creat ocazii mari, dar naivitatea de la finalziare i-a costat scump. Superstarurile De Bruyne și Hazard nu s-au remarcat cu nimic și doar golul lui Batshuay a făcut diferența. Mai surprinzătoare a fost alegerea lui De Bruyne drept cel mai bun jucător al partidei. Chiar și mijlocașul a fost mirat de această opțiune a organizatorilor. Considerat cel mai bun mijlocaș ofensiv din lume, magicianul Belgiei a dat dovadă de fair-play.

Nu știu de ce am primit acest trofeu, chiar nu am jucat deloc bine. Probabil că numele meu a contat pentru că la joc am lăsat de dorit. Eu vreau să felicit Canada, au arătat excelent. Au făcut un pressing lac are nu am făcut față. Noi, aici mă includ și pe mine, am jucat prost, dar am găsit drumul spre victorie, a declarat De Bruyne

Belgienii au avut șansă și pentru că celelalte două echipe din grupă, Croația și Maroc, doar au remizat și astfel păstrează prima șansă la câștigarea grupei.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622