FCSB are un parcurs bun de la venirea lui Edi Iordănescu la cârma echipei. Pentru a se lupta cu șanse reale la titlu, echipa roș-albastră mai are nevoie de câteva transferuri. Gigi Becali a fost avertizat în privința următorului transfer, de un fost mare internațional.
FCSB a revenit pe primele locuri ale Ligii 1 după ce avut evoluții bune de la venirea lui Edi Iordănescu pe banca tehnică. Pentru a putea să se bată cu șanse reale la titlu, echipa lui Gigi Becali trebuie să mai facă unele transferuri. Unul dintre posturile deficitare la FCSB este cel de fundaș stânga. Edi Iordănescu îl are la dispoziție doar pe Risto Radunovic, pentru a evolua pe acest post. Ceilalți doi fundași stânga din lotul roș-albaștrilor, Ionuț Panțîru și Sorin Șerban, sunt indisponibili din cauza accidentărilor. Panțâru va lipsi o perioadă mai lungă, iar Șerban ar putea reveni pe finalul anului, sau la începutul anului viitor. Deci, momentan, dacă Radunovic se accidentează, Edi Iordănescu va trebui să improvizeze în banda stângă a apărării.
Principalul vizat pentru un transfer în această iarnă la FCSB, este Valentin Țicu. Tănarul de 21 de ani este căpitanul celor de la Petrolul Ploiești. El a fost antrenat la echipa ploieșteană de fostul internațional Viorel Moldovan. Tehnicianul i-a avertizat pe cei de la FCSB în privința unui eventual transfer al lui Țicu.
Țicu este un jucător interesant. Are câțiva ani buni, la nivel de Liga 2. Dar, totuși, Liga 1 este cu totul altceva. Are câteva calități, dar are și defecte. Pentru a face față în Liga 1, trebuie să își remedieze defectele. Totuși, ar putea fi o soluție interesantă pentru FCSB”, a declarat Viorel Moldovan pentru AntenaSport.
Edi Iordănescu și-l dorește pe Valentin Țiru la FCSB ca variantă pentru postul de fundaș stânga. Transferul s-ar putea face chiar în această iarnă. Un singur impediment ar sta în calea mutării, și anume suma cerută de Petrolul pentru tânărul fotbalist. Conducerea ploieștenilor cere suma de 500.000 de euro pentru Țiru. Suma este considerată mare de cei de la FCSB, rămânând de văzut dacă în urma negocierilor se va ajunge la un consens.
Tânărul fundaș stânga a vorbit și el despre interesul echipei lui Edi Iordănescu pentru el.
Când îți apar oferte, e rodul muncii tale. Înseamnă că faci treabă bună, dar nu știu mai multe, momentan sunt la Petrolul.
Nu știu ce să zic. Aici sunt iubit de suporteri, întotdeauna au fost alături de mine”, a spus Valentin Țicu.
Valentin Țicu este cotat la 250.000 de euro de site-ul de specialitate Transfermarkt.