Simona Halep – Paula Badosa 6-1, 6-2. Victorie impresionantă a Simonei Halep, care se califică în sferturi la Wimbledon

Olteanu Ștefan 04.07.2022, 19:24

Simona Halep (30 de ani – 18 WTA) și Paula Badosa (24 de ani – 4 WTA) se vor duela, luni, de la ora 17:30, în optimile de finală ale turneului Wimbledon. Halep și Badosa s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, victoria fiind trecută în contul româncei. Confruntarea lor de la Wimbledon 2022 va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe PlaySport.ro, nu mai devreme de ora 17:30.

Simona Halep – Paula Badosa, în optimi la Wimbledon 2022

Set 2

2-6, Game, set, Meci Simona Halep. victorie formidabilă a româncei în fața unei adversare puternice
2-5, Halep.
Simona amintește cu jocul ei de turneul perfect din 2019. Campioana noastră este într-o stare de spirit excelentă și câștigă game-ul la 0
2-4, Halep.
Break foarte important pentru româncă, care a navigat ușor peste atacurile Badosei. Urmează un game important
2-3, Halep.
Românca arată stăpânire de sine și închide game-ul cu un demivole de mare efect, după ce Badosa salvase o minge grea
2-2, Badosa.
Cel mai lung game al meciului, salvat în extremis de Badosa. Simona arată o defensivă aproape perfectă, dar și Badosa este mai concentrată și determinată. Totuși, iberica este exasperată de rezistența adversarei
1-2, Halep.
Românca a avut emoții, iberica a atacat, în sfârșit și a avut minge de break. Campioana din 2019 a revenit, însă, cu două lovituri formidabile și menține avantajul
1-1, Badosa.
Iberica reușește să întrerupă seria dezastruoasă, dar după un game greu, în care a muncit mult
0-1, Halep.
Simona obține al 7-lea game la rând și pornește bine și setul secund. Meciul este controlat autoritar de româncă

Set 1

1-6, Halep câștigă primul set. Badosa nu se regăsește deloc, a condus cu 40-15 pe propriul serviciu, dar apoi a cedat și Halep a profitat. Românca a întors game-ul și s-a impus
1-5, Halep.
Badosa este năucită, nu reușește să găsească nicio soluție până acum și Simona este aproape să câștige primul set
1-4, Halep.
Start perfect de meci pentru campioana noastră. Aceasta domină și pe serviciul adversarei și obține al doilea break, la 0
1-3, Halep.
Simona a rezitat primelor mingii câștigate de Badosa. A jucat calm, a forțat greșelile adversarei și a susținut break-ul
1-2, Halep. P
rimul break al meciului. Simona a început bine și punctează cu câteva lovituri superbe, care o lasă fprp replică pe numărul 4 mondial
1-1, Halep.
Românca răspunde cu aceeași monedă și își obține serviciul
1-0, Badosa. Aceast aa servit bine în primul game și nu a greșit

Simona Halep continuă cursa către trofeu la Wimbledon 2022, iar în optimi îi va ieși în cale o primă adversară de calibru, respectiv Paula Badosa, ocupanta locului 4 din clasamentul WTA.

Ambele jucătoare traversează o formă foarte bună și în primele trei partide nu au cedat niciun set la Wimbledon. Halep le-a învins pe Muchova (6-3, 6-2), Flipkens (7-5, 6-4) și Frech (6-4, 6-1). De partea cealaltă, Badosa a trecut fără emoții de Chirico (6-2, 6-1), Irina Bara (6-3, 6-2) și Kvitova (7-5, 7-6(4)).

La capitolul confruntărilor directe, Simona Halep și Paula Badosa s-au mai întâlnit o singură dată. Pe 30 aprilie 2022, în turul 3 de la Madrid WTA, pe zgură, Simona Halep s-a impus fără drept de apel, scor 6-3, 6-1, la capătul unui duel care a durat o oră și 14 minute.

Simona are un mic avantaj înaintea acestui duel, dat de faptul că a avut parte de un sezon ceva mai lung pe iarbă. Românca a atins semifinalele la Birmingham și Bad Homburg, iar dacă e să adunăm și cele trei jocuri de la Wimbledon ajungem la un total de 10 meciuri. În schimb, Badosa a fost eliminată surprinzător în partida de debut la Eastbourne, după care a intrat direct în cursa de la Wimbledon.

Paula Badosa, despre singurul meci jucat împotriva Simonei Halep. „Sper că nu va mai juca așa!”

Înaintea duelului de la Wimbledon, Paula Badosa a rememorat singura dispută pe care a avut-o cu Simona Halep în circuitul WTA. Iberica nu își aduce aminte cu plăcere de partida din aprilie, de la Madrid, în care s-a simțit depășită la toate capitolele:

Am o parte de tablou foarte grea. Este ca și cum aș avea în față campioane de Grand Slam în fiecare meci. Totuși, îmi plac astfel de jocuri.

Am întâlnit-o pe Simona la Madrid. Cred că a jucat incredibil în acel meci. Sper că nu va mai juca așa împotriva mea și aici. Cred că îi place să joace împotriva mea. Cred îi convine jocul meu”, a declarat Paula Badosa, înaintea duelului cu Halep de la Wimbledon 2022.

De partea cealaltă, Simona Halep a transmis că se bucură de joc la All England Club și dă totul în fiecare meci pentru a-și egala performanța din 2019, atunci când a ridicat trofeul deasupra capului:

Am amintiri plăcute de aici si încerc sa mă bucur de fiecare zi. Mă ajută mult faptul că am câștigat turneul in 2019. Dar vreau să iau totul meci cu meci, zi de zi si să dau totul. E tot ce pot să fac eu.

În săptămâna a doua e mai greu, dar și prima săptămână e dificilă. Acum sunt în săptămână a doua și abia aștept partida. Vreau să mulțumesc și publicului, care mereu creează o atmosferă deosebită”, a spus Halep, după victoria cu Magdalena Frech.

Dacă va trece de Badosa, Halep o va aștepta în sferturile de finală pe învingătoarea dintre Amanda Anisimova (20 de ani – 25 WTA) și Harmony Tan (24 de ani – 115 WTA).

Val de revoltă pe internet la adresa Simonei Halep. Fanii lui Rafael Nadal au criticat-o dur pe româncă. Ce s-a întâmplat. VIDEO.