Gică Hagi a pregătit noile superstaruri de la Viitorul Constanța! Lovitura pe care a dat-o Regele fotbalului românesc

Giosanu Catinca 14.06.2021, 18:54

Gică Hagi a pregătit noile superstaruri de la Viitorul Constanța! Lovitura pe care a dat-o cel supranumit Regele fotbalului românesc.

Gică Hagi a pregătit noile superstaruri de la Viitorul Constanța!

Formația FC Viitorul a devenit campioana naționala la juniori U17, după ce a câștigat, scor 5-1, finala Ligii Elitelor contra celor de la UTA Arad.

Elevii lui Ionuț Mihu, au disputat, luni, finala Ligii Elitelor U17 contra formației UTA Arad U17. Printre cei care au marcat se numără Eduard Radaslavescu (minutul 42), Denis Bujor (minutul 47), Adrian Caragea (minutul 65, 70), Adrian Mazilu (minutul 90+3). Pentru echipa adversă a marcat Patrick Pășcălău (minutul 86).

Lovitura pe care a dat-o Regele fotbalului românesc

Prima repriză a fost controlată de Viitorul, care a punctat prin Eduard Radaslavescu, acesta reluând superb la colțul lung din interiorul careului, 1-0. Constănțenii au risipit orice emoție în privința învingătoarei imediat după pauză, când Denis Bujor a marcat din interiorul careului. Ulterior și-a făcut simțită prezența și Adrian Caragea. Mai întâi atacantul constănțean a reluat în plasă o centrare prin fața porții, iar mai apoi a reușit ”dubla” cu o finalizare din interiorul careului. UTA a înscris golul de onoare prin Patrick Pășcălău, însă ultimul cuvânt l-au avut tot fotbaliștii antrenați de Ionuț Mihu. Adrian Mazilu a închis tabela în min.90+3, după ce a driblat și portarul, 5-1.

Datorită acestui succes, FC Viitorul U17 a devenit campioana naționala U17 pentru al treilea sezon consecutiv.

FC Viitorul a devenit campioană națională la Juniori U17
FC Viitorul a devenit campioană națională la Juniori U17 / Sursa Foto: academiahagi.ro

FC Viitorul U17 – UTA Arad U17, scor 5-1

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul U17 (antrenor Ionuț Mihu): Dincă – Maftei, Osman, Duțu, Borza (60 Curea) – Radaslavescu, Martinovic, Bujor (75 Neicu) – Malama (75 Stancu), Băceanu (63 Mazilu), Sali (63 Caragea)

Rezerve neutilizate: Răfăilă – Răducioiu, Pleșa, Știubea.

UTA Arad U17 (antrenor Dinu Donca): Blaga – Sarkozy (81 Botoroagă), Pele, Roșu, Codrea – Popa (81 Lingurar), Mihai, Serengău, Bulza (55 Boiț) – Nagy (53 Pășcălău), Pop. Rezerve neutilizate: Malița – Bocancea, Manoilă, Opriș, Varga.

Au arbitrat: Sorin Costreie (Buftea, Ilfov) – Cosmin Vatamanu (București), Mihăiță Necula (București); rezervă: Marius Spînu (București)